~ Basın Açıklaması ~

T.C.
RİZE
CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI
(Medya İletişim Bürosu)

 

Sayı : 2016/11

 

02/09/2016

 

BASIN AÇIKLAMASI

     15 Temmuz günü darbe girişiminde bulunan Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) yönelik başlatılan soruşturmalar kapsamında,

     Bu güne kadar 320 şüpheli hakkında FETÖ/PDY'ye üyelik iddiasıyla adli işlem yapılmış, bunlardan 95'i tutuklanmış, 135'i adli kontrol altına alınmış, 10'u serbest bırakılmış, firari olan 36 şüpheli hakkında yakalama emri çıkarılmış, 44'ü ise gözaltında olup halen işlemleri devam etmektedir.

     Gerek mevcut soruşturmalar ve gerekse yapılacak yeni soruşturmalar Anayasamızda belirlenen 'Hukuk Devleti' ilkesi ışığında mevcut mevzuata uygun bir şekilde hassasiyet ve titizlikle yürütülmeye devam edilecektir. Bu bağlamda, özellikle Türk Ceza Kanunu'nun 314. maddesi kapsamında silahlı örgüt suçları ile ilgili olarak etkin pişmanlık hükümlerinin kamuoyuna duyurulmasında fayda mülahaza edilmektedir.

     Türk Ceza Kanunu'nun 314. maddesinin üçüncü fıkrasında, suç işlemek için örgüt kurulmasına ilişkin hükümlerin silahlı örgüt için de uygulanacağı hüküm altına alınmıştır. Dolayısıyla, Türk Ceza Kanunu'nun 221. maddesinde düzenlenen etkin pişmanlık hükümlerinin de FETÖ/PDY terör örgütü üyeleri için de uygulanması söz konusu olacaktır. Bu kapsamda, FETÖ/PDY'nin 15-16 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirdiği eylemlerden sonra pişmanlık duyup örgütten ayrılma isteğinde olan kamu görevlisi ve vatandaşlar için Türk Ceza Kanunu'nun 221. maddesinde düzenlenen 'etkin pişmanlık hükümleri' çerçevesinde işlem yapılabilecektir.

     Buna göre, etkin pişmanlığın uygulamasında, kendiliğinden örgütten ayrılarak teslim olan failin örgütün faaliyeti çerçevesinde herhangi bir suç işleyip işlemediği araştırılmakta ve daha sonra hukuki durumları değerlendirilmektedir. Türk Ceza Kanunu'nun 221/2-3-4 madde ve fıkraları çerçevesinde, pişmanlık duyan vatandaşlarımızın verdikleri bilgilerle pişmanlık duyduklarını göstererek örgüt mensuplarının ortaya çıkarılmalarını ve yakalanmalarını sağladıklarının, mahkemece kabul ve takdir edilmesi halinde aynı maddenin üçüncü fıkrası kapsamında haklarında cezaya hükmolunmayacağı ya da yakalanması sonrasında verdiği bu tür bilgiler nedeniyle ceza indirimi yapılacağı yönünde düzenleme bulunmaktadır.

     Yukarıda anlatıldığı üzere; bir şekilde FETÖ/PDY terör örgütü ile bağı olup da pişmanlık duyan ve Türk Ceza Kanunu'nun 221. maddesinden faydalanmak isteyen vatandaşlarımızın Cumhuriyet Başsavcılığımıza veya kolluk birimlerine müracaat etmeleri halinde belirtilen yasal hükümler çerçevesinde kendilerine yardımcı olunacaktır.

     Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

Osman KÖSE
Rize Cumhuriyet Başsavcısı